Oškvarkové pagáče

06.07.2014 11:04

Hádam žiadna oslava, svadba či posedenie sa neobíde bez čohosi slaného na zahryznutie. Oškvarkové pagáče sú klasika ktorú má rád asi každý. Horšie je to už možno s dostupnosťou oškvarkov. Ak nebývate na dedine a nemáte prístup k zabíjačkovému sortimentu, skúste obísť pár mäsiarstiev a určite na ne natrafíte.

 

INGREDIENCIE:

CESTO:

500g hladkej múky

1 vajce 

2 čl soli

1/2 čl octu

2 dcl smotany na varenie alebo mlieka (+ podľa potreby na domiesenie)

120g masla

1/2 kocky droždia

1 čl kryštálového cukru

 

PLNKA:

250 dkg mletých oškvarkov

2PL bravčovej masti

 

NA POTRETIE:

1 vajce

rasca

 

POSTUP:

1. Smotanu (mlieko) si zohreme na vlažnú teplotu, zamiešame doň cukor a rozdrobíme droždie. Môžme jemne poprášiť múkou a počkáme, kým kvások vykysne.

2. Zatiaľ si spolu dobre rozmiešame bravčovú masť a oškvarky, podľa potreby osolíme.

3. Múku, vajce, soľ, ocot a zmäknuté maslo zmiešame, pridáme vykysnutý kvások a vypracujeme hladké cesto. Podľa potreby ešte prilejeme mlieko. Cesto necháme na chladnom mieste kysnúť cca 30 minút.

4. Cesto dáme na pomúčenú dosku a čo najviac rozvaľkáme. Rozotrieme na neho 1/3 oškvarkovej plnky. Cesto preložíme na tretiny, následne vzniknutý pás zase na tretiny. Ak máme cesto menej vyvaľkané, stači aj na polovice. Po 15 minútach cesto znova vyvaľkáme a tento postup opakujeme ešte 2x, vždy po 15 minútach. 

5. Po poslednom preložení cesto rozvaľkáme a formičkou vykrajujeme pagáčiky. Ukladáme ich na plech vyložený papierom na pečenie, potrieme rozšľahaným vajíčkom a posypeme rascou.

 

(ilustračné foto)

 

TIP: Ak chcete jednoducho vytvoriť na pagáčoch typické (štvorcové) zárezy, použite pretláčač na zemiaky, ktorý používate na zemiakový majonézový šalát.